קארונה, סדנאות ומצרים לאורחות חיים בריאות

צרו קשר: 052-5613246 | קארונה ירון | קיבוץ בית קשת

אוכל במקום אהבה

כולנו מכירים את הדיבור הפולני על האמא שמפוצצת את ילדיה באוכל מרוב אהבה, על הסבתא ניצולת השואה שהאמא גדלה אצלה, ועל אכילה רגשית. בזמן האחרון אני מסתכלת על זה קצת אחרת:

הלב של ילדים מתפוצץ מאהבה באופן טבעי ומולד. אחת הדרכים לצמצמם את הלב גופנית ונפשית, היא לאכול. כשהקיבה מתמלאת היא עולה למעלה ומכווצת את הלב. ברפואה סינית נאמר שקיבה מלאה מפריעה ללב. אז למה לצמצם את הלב העולה על גדותיו מאהבה? פשוט כי לסביבה אין יכולת להכיל ולתקשר עם זה. הילדים מגיעים מדור העתיד עם יכולת רגש ואהבה גדולים ומתקדמים. רבות דובר על אכילה רגשית כחסם לכעס, פחד, עצב, יאוש אך מעט דובר על אכילה כחסם לאהבה.

הגענו כילדים לחברה שאיפשרה פחות אהבה משחווינו, במיוחד בגילאים שהזכרון אינו מתעד. אהבנו והערצנו את הורינו באופן טבעי ומתמסר. אך כשנתקלנו ביכולות שלהם להכיל זאת ולתקשר עם זה, הסכמנו לחוות ולבטא פחות אהבה כדי להתאים לחוקי המשחק של החברה. למדנו לאכול יותר ולהרגיש פחות. גם באהבה.

כשאנחנו בצום מיצים אמנם גופנו מקבל את כל הנוטריינטים להם הוא זקוק אך אינו מתמלא באוכל. הקיבה והלב נרפים ומתרחבים. הריקות מאוכל מתפרשת בצורות שונות ובחוויות מתחלפות לאורך תהליך הצום: רעב, ריחוף, תסכול, עד שהחוויה שמשתלטת עלינו בסופו של דבר היא חוויה של אהבה. ללב יש מקום להתרחב, שריריו מרפים ואהבה ממלאה אותו כלפי עצמנו קודם כל וכלפי סובבנו. צום מיצים היא הזדמנות מופלאה לחוויה של אהבה.

 

אתם כאן: Home מאמרים אוכל במקום אהבה
יעל פלס, בניית אתרים כל הזכויות שמורות לקארונה, סדנאות ומוצרים לאורחות חיים בריאות