קארונה, סדנאות ומצרים לאורחות חיים בריאות

צרו קשר: 052-5613246 | קארונה ירון | קיבוץ בית קשת

מאמרים

קקאו חי


קקאו חי BACK TO THE FUTURE

הראשונים שהתאהבו בקקאו היו הקופים, שוכני העצים ביער הגשם, הם מצצו את בשר הפרי המתקתק והשליכו מטה את הפולים המרים. כמה פולים ברי מזל, נפלו אל מדורות שבט המאיה, והעלו ארומה נפלאה של שוקולד, שגרמה לשבט הסקרן לפתח את משקה השוקולטל שפרושו בשפתם, משקה האלים. הם כתשו את פולי הקקאו בעלי ומכתש יחד עם תירס וצ'ילי ומזגו מים חמים והקציפו את המשקה. משקה זה הוגש רק למלכים ורמי מעלה.

עץ הקקאוין בשפתם של האינדיאנים הוא עץ מיוחד שמניב פרחים ופירות כל השנה, ופירותיו לא תלויים מהענפים אלא יוצאים מליבת העץ . הקקאו היווה משקה למלכים, מנחה לאלים, מטבע לסוחרים ותרופה למרפאים. ישנם תיעודים על החלפת פולי קקאו בחתונות, על קניית עבד בפולי קקאו ועל שאמאניזם בקקאו.

משבט המאיה נדד השוקולטל אל שבט האצטק במכסיכו, וממנו אל קורטז מגלה הארצות שהביאו למלך פרדיננד הספרדי. בארופה הקקאו התגלגל ממעמד האצולה הספרדי אל האנגלי ומשפחת קדבורי פתחה את בית הקקאו העממי הראשון. מתרופה שאמאנית אינדיאנית לממתק ארופאי בדרך התווספו לו: קלייה, ריכוך במלחים וחומצות, טחינה, סוכר וקינמון וניתן לו שמו: שוקולד. בהמשך התווסף לו חלב, וכך הוא הפך ממאכל מבוגרים לממתק ילדים.

אם חוזרים אחורה למעמד הקופים אך בוחרים בפולים המרים ולא בפרי המתקתק, מגלים אוצר בלום של חיוניות ומשאבי טבע: מגנזיום, ברזל, זרחן, אשלגן, תאוברומין, חומצות שומן חיוניות, סיבים תזונתיים ואנזימים מטבוליים. מחקרים מראים שרמות הקפאין בקקאו החי הן נמוכות יחסית לרמות הקפאין שבקקאו הקלוי, וההסבר לכך שרובנו משוגעים על שוקולד הוא שהוא בונה סרוטונין ומשרה אושר וסיפוק. מחקרים מראים שהוא מאזן את מעגל ההורמוניים אצל האישה, מחזק את הלב והכליות, ומעודד חילוף חומרים.

רפואת ההומאופטיה מציעה את פורמולת הקקאו לחיבור לחום והזנה אימהיים, ניתוק מן העולם, פוריות.

בקקאו נמצאים ארבעה חומרים הבונים אושר וסיפוק: סרוטונין, אננדמיד, טריפתופאן ופנילאתילמין כמו בדמם של אנשים מאוהבים.

כיום, בתוך הטבעונות ישנה התזונה החיה, ובמטבחה בלנדרים, מטחנות ומייבשי מזון שבעזרתם ניתן לעבד קקאו חי לשוקולד, שוקו וקינוחים ללא חימום שייפגע במרכיבי הקקאו העוצמתיים. לכן אפשר להפוך את מערכת היחסים רבת התשוקה והאשמה עם השוקולד למערכת יחסים בריאה, מזינה ונטולת פחד. כך ניתן לצרוך אותו בכמות יומית מדודה ולראות בו מעורר טבעי, מולטי מינרל, נוגד חמצון ונוגד דכאון טבעי ובריא.

אתם כאן: Home
יעל פלס, בניית אתרים כל הזכויות שמורות לקארונה, סדנאות ומוצרים לאורחות חיים בריאות